• Посилання скопійовано

Змінився директор: як уникнути проблем з реєстрацією податкових накладних?

У черговій ІПК податківці відповіли на питання: чому не приймаються на реєстрацію податкові накладні, підписані новопризначеним директором? Чи можна накладати такий підпис на ПН за період, коли був директор, який вже звільнений? І якщо ні, то як за такий період здійснити реєстрацію таких ПН?

Змінився директор: як уникнути проблем з реєстрацією податкових накладних?

Коментар до ІПК ДПС від 28.09.2021 р. №3603/ІПК/99-00-12-02-05-06

Нагадаємо, що податкова накладна – це зараз електронний документ, який складається платником ПДВ відповідно до вимог ПКУ у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН). 

При цьому відповідно до ст. 6 Закону «Про електронні документи та електронний документообіг» для ідентифікації автора електронного документа використовується електронний підпис, накладанням якого завершується створення такого електронного документа.

Зокрема, до ЄРПН приймаються ПН/РК, складені в електронній формі з накладенням:

  • кваліфікованого електронного підпису головного бухгалтера (бухгалтера) або кваліфікованого електронного підпису керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера) та кваліфікованої електронної печатки (у разі наявності) постачальника (продавця), що є юридичною особою;
  • кваліфікованого електронного підпису постачальника (продавця), що є фізичною особою – підприємцем (п. 10 Порядку №1246).

Але, звісно, керівник може призначити й іншу особу (не себе і не головбуха) складати та підписувати податкові накладні. 

Перевірка набуття права складання та підписання податкової накладної відповідальними особами підприємства здійснюється на підставі отриманих даних:

  • керівника підприємства відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
  • головного бухгалтера відповідно до поданої до ДПС заяви за формою №1-ОПП;
  • уповноваженої особи відповідно до поданого повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису (за формою, визначеною Порядком №557), яким керівником підприємства уповноважено таку особу на підписання податкової накладної.

За результатами проведених перевірок формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної (квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної.

На жаль, податківці у ІПК 28.09.2021 р. №3603/ІПК/99-00-12-02-05-06 проігнорували конкретні питання платника податків, зазначивши лише загальну фразу, що у разі виявлення порушень за результатами проведення зазначених перевірок платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної зі зазначенням причин такого неприйняття.

Вочевидь, податківці натякають, що відповідь на питання щодо причин неможливості підписання ПН новим керівником необхідно шукати в отриманій квитанції про неприйняття ПН. Наприклад, у випадку, коли відбулася зміна керівників (а саме керівник підписує ПН/РК на цьому підприємстві), платник податків може отримати квитанцію з таким змістом роз’яснення: «Документ не може бути прийнятий – Порушено вимоги статті 6 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг» – кваліфікований електронний підпис особи, яким засвідчено електронний документ, не є чинним на дату складання податкової накладної».

Виходить, що ПН, які були складені до зміни керівництва, не приймаються на реєстрацію в ЄРПН за підписом нового керівника! 

Тому для уникнення таких ситуацій необхідно, щоби повний цикл оформлення ПН/РК (як виписка, так і реєстрація) був завершений до звільнення/зміни посадових (уповноважених) осіб, які працювали на дату їх складання.

 

А якщо ПН все ж таки не було підписано попереднім керівником?

Тут все залежить, чи було уповноважено (шляхом подання відповідного повідомлення попереднім керівником) на підписання електронних документів ще якусь особу, крім керівника. Якщо КЕП таких осіб ще є дійсний, то ПН, складена за часи керування попереднього керівника, може бути підписано такою уповноваженою особою.

Якщо ж такої особи не було або термін дії її КЕП минув, то у платника податків залишається не так багато варіантів:

  • або змиритись з тим, що така ПН буде не зареєстрованою. Але зміна керівництва не звільняє від обов'язку реєструвати ПН, а отже, і від накладання на підприємство штрафів за відсутність такої реєстрації. Крім цього, покупець не отримає права на податковий кредит за незареєстрованими ПН;
  • або звернутись з відповідним позовом про реєстрацію ПН до податкового органу через суд. Проте, чи виграєте ви цю справу, точно сказати важко. 

Детальніше правильний алгоритм зміни директора та бухгалтера в розрізі підписання ПН ми наводили тут.

***

Читайте також:

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»

  • Як розблокувати ПН/РК: правила і поради
    Враховуючи останні зміни щодо оскарження реєстрації ПН/РК в ЄРПН, варто нагадати про важливі моменти взаємодії з податковими органами та використання механізмів з розблокування, наведених у ПКУ, із зразками документів та порадами
    Сьогодні 07:051 9941
  • На яку суму БЕБ запобігло незаконному відшкодуванню ПДВ за І квартал?
    Загалом за І квартал 2024 року аналітики БЕБ надіслали 210 рекомендацій до державних органів та розпорядників державних коштів щодо недопущення втрат бюджетних коштів. Частина з них стосувалась незаконного відшкодування ПДВ на суму 575 млн грн
    22.04.202450
  • Як сплачувати штраф з ПДВ: з СЕА ПДВ чи з рахунку банку?
    Сплата до бюджету узгоджених ПЗ з ПДВ, задекларованих у поданій звітності з ПДВ, здійснюється з рахунку у СЕА ПДВ платника, а сплата штрафних санкцій – з рахунку у банку або небанківському надавачу платіжних послуг до відповідного бюджету
    22.04.2024199
  • Підприємство продає БПЛА: які наслідки з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ?
    22.04.202457
  • Чи обовʼязково мати витяг з Реєстру платників ПДВ?
    Ви зареєстровані платником ПДВ. Це означає, що дані про вас податківці внесли до Реєстру платників цього податку. Чи обовʼязково отримувати витяг з цього Реєстру?
    19.04.2024177