• Посилання скопійовано

З 1 січня – оновлена форма №20-ОПП та інші зміни в обліку платників податків

Мінфін вніс зміни до Порядку обліку платників податків і зборів. Вони пов'язані з прийняттям закону про «податок на Google», скасуванням вільної економічної зони «Крим» та затвердженням КАТОТТГ

З 1 січня – оновлена форма №20-ОПП та інші зміни в обліку платників податків

Мінфін наказом від 13.12.2021 р. №662 (зареєстровано в Мін'юсті 30.12.2021 р. за №1693/37315) затвердив зміни до низки власних нормативно-правових актів, зокрема, до Порядку обліку платників податків і зборів. 

Порядок змінюють з метою приведення у відповідність до:

  • Закону від 03.06.2021 р. № 1525-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам». Про норми цього закону читайте тут і тут. Відповідно Порядок обліку доповнено процедурами щодо обліку осіб-нерезидентів.
  • Закону від 01.07.2021 р. №1617-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо адміністрування податків і зборів на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя». Про нього читайте тут;
  • Закону від 01.07.2021 р. №1618-IX «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» та внесення змін до деяких законодавчих актів України»,
  • постанови ВРУ від 17.07.2020 р. №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», а також удосконалення обліку платників податків у контролюючих органах.

 Зміни чинні з 1 січня 2022 року (крім пп. 1 п. 1, пп. 3 п. 10 Змін, які наберуть чинності одночасно зі Законом №1618).

 

Що змінюється?

1. Розділи III та XI Порядку обліку доповнюються новими пунктами щодо порядку взяття на облік/зняття з обліку особи — нерезидента, яка постачає на митній території України фізичним особам електронні послуги. Відповідно до положень ПКУ визначаються процедури взяття на облік у разі реєстрації особи — нерезидента як платника ПДВ та зняття з обліку такої особи — нерезидента у разі анулювання реєстрації як платника ПДВ.

2. Відповідно до законів №1617, №1618 із Порядку обліку виключаються положення щодо встановлення платникам податків ознаки «суб’єкт ВЕЗ «Крим». При цьому в ПКУ визначено особливості оподаткування для платників податків із місцезнаходженням на тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополя. Це обумовлює потребу у встановленні ознаки про те, що податковою адресою є тимчасово окупована територія. Одночасно передбачається встановлення аналогічної ознаки також i для платників податків із місцезнаходженням на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях. Такі ознаки встановлюються контролюючими органами самостійно за даними про податкову адресу.

3. Згідно з Постановою №807 запроваджено новий районний поділ у межах АР Крим та областей України. Нові райони складаютъся виключно з територіальних громад, які утворюють новий адміністративно-територіальний рівень.

У зв’язку зі зміною адміністративно-територіального устрою та з урахуванням реорганізації ДПС зняття з обліку/взяття на облік платника податків у контролюючому органі за основним місцем обліку проводиться у тому випадку, коли змінюється контролюючий орган (головні управління в областях та м. Києві), а зміна місця сплати податків — у разі зміни територіальної громади. Тому до Порядку обліку вносяться відповідні зміни, якими визначаються процедури для випадку зміни місцезнаходження (місця проживання), пов’язаної/не пов’язаної зі зміною контролюючого органу (області), території територіальної громади та ДПІ обслуговування. Чинні процедури переведення платників, по суті, не змінюються, але якщо раніше вони застосовувались у разі зміни адміністративного району, то тепер — у разі зміни контролюючого органу.

У зв’язку із прийняттям вищезазначеної постанови впроваджений Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 р. № 290 (далі — КАТОТТГ). Класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою України (далі — KOATУУ), який використовувався раніше, втратив актуальність. KOATYУ застосовується у перехідний період.

 

У зв’язку з цим до форм документів (додатків до Порядку обліку) вносяться зміни i передбачається надання інформації про територію a6o згідно з КАТОТТГ, a6o згідно з KOATУУ. А саме внесено зміни до таких додатків:

  • додаток 2. Довідка про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру (форма № 34-ОПП);
  • додаток 5. Заява (для юридичних осіб та відокремлених підрозділів) (форма №1-ОПП);
  • додаток 6. Заява нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу) (форма №1-ОПН);
  • додаток 8. Заява (для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) (форма №5-ОПП);
  • додаток 9. Заява про взяття на облік за неосновним місцем обліку (форма №17-ОПП);
  • додаток 10. Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма №20-ОПП). Так, у розділі 3 повідомлення слова "Адміністративна одиниця відповідно до КОАТУУ" замінено словами "Територія територіальної громади", а слова "Код за КОАТУУ" на "Код КАТОТТГ". Абзац другий пункту 5 додатка до Повідомлення за формою №20-ОПП викладено у такій редакції: "Графи 6 - 7 "Територія територіальної громади, де знаходиться об'єкт оподаткування" заповнюється відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (КАТОТТГ), що розміщений на офіційному вебсайті Міністерства розвитку громад та територій України."

Також вносяться зміни до  всіх реєстраційних документів для роботи з РРО, ПРРО, РК та КОРО (про це окремо тут).

 

4. У зв'язку з реорганізацією контролюючих органів встановлюється, що ведення обліку платників податків здійснюється з визначенням щодо кожного платника податків територіального органу ДПС, в якому платник податків перебуває на обліку, ДПІ обслуговування та територій територіальної громади, що відповідає місцезнаходженню (місцю проживання) платника податків.

У зв’язку зі запровадженням такого підходу до пунктів Порядку обліку вносяться зміни щодо визначення основного місця обліку та ДПІ обслуговування кожного платника податків. Для проведення таких процедур від платників податків не вимагається жодних дій. А оскільки інформація про взяття на облік платників податків є відкритою (вноситься до ЄДР, оприлюднюється в електронному кабінеті), дані про основне місце обліку та ДПІ обслуговування є загальнодоступними.

Також функції контролюючих органів та ДПІ приводяться у відповідність до норм статті 19-1 ПКУ, а функції державних податкових інспекцій — до статті 19-3 ПКУ. Уточнюються положення щодо ведення та передачі реєстраційних справ платників податків між ДПІ, зміни місця обліку a6o ДПІ обслуговування у разі реорганізації чи ліквідаціі контролюючих органів.

Змінами до Порядку обліку встановлюється, що довідка про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до ЄДР, за формою №34-ОПП, формується та видається в ДПІ обслуговуванням. За бажанням дублікат a6o копію такої довідки платник податків може отримати в будь-якому контролюючому органі a6o ДПІ. 

Порядок обліку доповнюється новим додатком №34-ОПН — формою запиту для отримання довідки. Передбачається, що i запит, i довідка можуть бути подані/отримані особисто, поштою, в електронній формі. Оскільки така довідка видається нерезидентам, особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність, учасникам договорів про спільну діяльність тощо, запровадження таких процедур спростить відносини цієї категорії платників податків з контролюючими органами.

5. Порядок обліку доповнюється положеннями щодо реалізації окремих положень Закону №1117-IX в частині обліку нерезидентів, ïx відокремлених підрозділів i постійних представництв, у тому числі за результатами перевірок, що можуть бути призначені з 01.07.2021 р. відповідно до пункту 60 підрозділу 10 розділу XX ПКУ. У тому числі деталізуються процедури зняття ознаки платника податку на прибуток/зняття з обліку стосовно постійного представництва нерезидента, описані правила оприлюднення реєстру платників податків нерезидентів, враховані пропозиції Національного банку України до Порядку обліку, надані в листі Національного банку України від 20.01.2021 р. № 57-0010/4866.

Автор: Волос Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Загальні положення»