• Посилання скопійовано

Що змінилося для спецгрупи єдиного податку з 5 квітня: аналіз від редакції

З 5 квітня до правил застосування групи ЄП за ставкою 2% внесено правки. Тепер у разі подання заяви СГ будуть зареєстровані платниками ЄП за ставкою 2% з наступного робочого дня після подання заяви. Що ще саме змінилося, розповімо і проаналізуємо у цій статті

Що змінилося для спецгрупи єдиного податку з 5 квітня: аналіз від редакції

Про те, що правки до ПКУ (і не тільки) готували, що ВРУ за них проголосувала, а Президент підписав відповідний закон, ми вже раніше повідомляли. І ось 5 квітня 2022 року цей Закон №2142 було опубліковано і цього ж дня він набрав чинності. Про це ми повідомляли тут

Цей Закон набирав чинності з дня його опублікування. 

Зараз ми говоритимемо тільки про «спецгрупу» з єдиного податку. Тобто про ту частину третьої групи, для якої створили спеціальні умови перебування в ній, та дозволили платити єдиний податок за ставкою 2%. 

Про те, як це передбачалося попередньою редакцією ПКУ, ми докладно говорили тут: 

Більшість правил та роз’яснень до них, наведена в цьому переліку, залишаються актуальними. Тому тим, хто лише планує перехід до «спецгрупи», варто їх прочитати. Адже перейти у цю групу можна у будь-якому місяці під час війни.

Що ж змінилося? 

 

Перелік дозволених видів діяльності

Пункт 9.3 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, як і раніше, визначає перелік видів діяльності, які не можна здійснювати «спецгрупникам». 

Зміни внесли лише щодо підакцизних товарів. 

Тепер у «спецгрупі» не можуть перебувати ті, хто здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів, імпорту автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів, та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

Тобто, до дозволених видів діяльності потрапив імпорт ТЗ.

 

Правила подання заяви на перехід до «спецгрупи» 

Раніше було так: для новостворених зареєстрованих в установленому законом порядку суб’єктів господарювання термін для подання заяви становив 10 днів з дня державної реєстрації. Такі суб’єкти господарювання вважалися платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.

Для діючих суб’єктів господарювання, які скористаються правом перейти на спрощену систему оподаткування зі ставкою єдиного податку 2% доходу, було змінено граничні терміни для подання заяви. Тобто вони могли подати заяву не за 15 днів до кварталу переходу, а до останнього числа місяця, що передує періоду переходу до «спецгрупи». І тоді з 1 числа такого наступного місяця вони перебували вже у «спецгрупі».

Проте скористатися такими правами подання заяви у березні заради квітня встигли не всі. А бути на ставці 2% ЄП хотілося б багатьом. Чекати цілий місяць для нового «вікна» переходу, навпаки, не хотілося б. І тому депутати скоротили строки переходу! 

Зараз (згідно з оновленою редакції пп. 9.8 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ) правила є такими.

Як і раніше, треба подати заяву про перехід до третьої групи до ДПС. При цьому до заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку «спецгрупи»: 

  • з 1 квітня 2022 року – у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;
  • з наступного робочого дня після подання заяви – у разі подання заяви  з 1 квітня 2022 року.

Для новостворених суб’єктів господарювання правила і дата потрапляння до «спецгрупи» не змінилися. 

А вже діючі СГ можуть не чекати наступного місяця для переходу. Якщо подати заяву зараз, то потрапити до «спецгрупи» можна просто з наступного робочого дня після дати подання заяви! 

Про це вже знають і наголошують самі податківці, наприклад, тут

 

Зміни щодо ПДВ 

Ще одне хвилює тих, хто хоче перейти до «спецгрупи», це те, що ставка єдиного податку 2% не передбачає сплату ПДВ. 

Раніше податківці вже встигли надати кілька відповідей на ПДВ-питання в світлі нової «спецгрупи», зокрема: 

Але цього виявилося недостатньо. Тому, щоби заспокоїти суб’єктів господарювання, довелося окремі роз’яснення прямо прописати в ПКУ. Що саме змінилося? 

Раніше податківці роз’яснювали так:

  • протягом перебування у «спецгрупі» статус платника ПДВ (якщо він до цього у платника податків був) не анулюється;
  • операції з постачання товарів/послуг в межах України протягом дії воєнного стану ПДВ не оподатковуються. При цьому визнавати ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ на товари/послуги, придбані з ПДВ, але використані/поставлені в такий пільгований період – не треба,
  • після війни ситуація зміниться – і «спецгрупи» вже не буде, і внутрішні постачання стануть оподатковуватися ПДВ за старими правилами, і «умовні» ПЗ за п. 198.5 ПКУ доведеться нарахувати. 

З 5 квітня (завдяки доповненню п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ) правила є такими.

Платники у «спецгрупі» звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.

Увага! Звільнення від оподаткування не застосовується до операцій з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту та з постачання на митній території України товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно зі законом та/або визнаною державою-агресором щодо України згідно зі законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно зі законом.

Під призупиненням реєстрації платником ПДВ розуміється, що для платників «спецгрупи» призупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період перебування у такій «спецгрупі».

А операції, здійснені платником «спецгрупи», вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.

При цьому для таких платників ПДВ обрахунок показників, визначених ст. 200-1 ПКУ, призупиняється на період використання особливостей оподаткування.

Не враховуються в обрахунку показника ΣНаклОтр суми ПДВ за отриманими платником податку на додану вартість податковими накладними та/або розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН, що складені за операціями, дата виникнення податкових зобов’язань за якими припадає (припадала) на період, протягом якого платник податку застосовував спрощену систему оподаткування у «спецгрупі».

За товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ до початку переходу до «спецгрупи», які використані (поставлені, реалізовані) платником єдиного податку третьої групи в період застосування особливостей оподаткування, в операціях, що не є об’єктом оподаткування, він, як платник ПДВ, зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації ПДВ, нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ.

При цьому база оподаткування при нарахуванні ПЗ за необоротними активами визначатиметься, виходячи з балансової (залишкової) вартості, що виникла станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи зі звичайної ціни), а за товарами/послугами – виходячи з вартості їх придбання. 

 

А що з доходом за перехідними операціями? 

Якщо ви уважно прочитали нашу підбірку матеріалів про нову «спецгрупу» на початку цієї статті, то вже знаєте, що оподаткування доходу у вигляді виручки (та іншими грошовими доходами) за перехідними операціями мало пройти без проблем.

Якщо ви ФОП, то на будь-якій системі оподаткування ви застосовували касовий метод визнання доходу. Отже, на якій системі оподаткування і у якій групі ви отримали кошти – за тими правилами, виходячи з дати надходження, і оподатковували. А ставку 2% застосовували вже до доходів, починаючи з місяця, у якому ви до «спецгрупи» перейшли. 

Можливість перейти до «спецгрупи» в середині місяця (не з першого числа) дещо ускладнить складання декларацій ФОПами. Проте поки що ми не маємо роз’яснень від податківців, як вони самі бачать розподіл доходів місяця переходу у податковій звітності платників «спецгрупи». 

Для юросіб – платників податку на прибуток, які для визнання доходу застосовують метод нарахування, в разі переходу на ЄП, ПКУ містить окремі правила: 

  • якщо така юрособа отримала аванс, коли була платником податку на прибуток (і, зрозуміло, що не визнала тоді дохід), під час реалізації (тобто переходу права власності) на  оплачені товари, роботи чи послуги, якщо це відбувається вже на спрощеній системі оподаткування, їх вартість оподатковується єдиним податком (п. 292.3). Отже, якщо це буде «спецгрупа», то така вартість оподатковуватиметься за ставкою 2%;
  • якщо така юрособа реалізувала товари, роботи чи послуги під час перебування платником податку на прибуток (і відповідно визнала тоді оподаткований дохід), при отриманні оплати за них під час перебування на спрощеній системі оподаткування знову оподаткований дохід не виникає (пп. 6 п. 292.11). 

При цьому новий закон уточнює: платники податку на прибуток підприємств (у тому числі платники податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний період, не перевищує 40 мільйонів гривень), які прийняли рішення про перехід до «спецгрупи», або відмовилися від неї, подають декларацію з податку на прибуток за той період (періоди) протягом календарного року, в якому (яких) платник був платником податку на прибуток.

При цьому самі строки подання декларації з податку на прибуток не змінюються. Отже, якщо ви перейшли до «спецгрупи» з 1 квітня, декларацію з податку на прибуток треба подати лише за 1 квартал – протягом 40 днів після його завершення. Якщо війна (а з нею і «спецгрупа») завершиться у червні, то далі доведеться повернутися до податку на прибуток. За 2 квартал ви звітуватимете з єдиного податку, а от за 3 квартали і рік – вже знову з податку на прибуток. 

 

Як звітувати з єдиного податку у «спецгрупі»? 

Попередня редакція п. 9.7 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ наголошувала: платники єдиного податку «спецгрупи» розраховують суму податку за звітний квартал та здійснюють сплату задекларованих сум з урахуванням авансових внесків єдиного податку, сплачених протягом звітного кварталу.

Отже, раніше звітним періодом планували зробити квартал (це зазначалося і в п. 9.6). Але потім швидко передумали. 

З 5 квітня (зрозуміло, що на практиці податківці наполягатимуть, що з 1 квітня) податковий (звітний) період для платників «спецгрупи» дорівнює календарному місяцю. І строки подання декларації – звичайні місячні. Тобто протягом 20 днів після закінчення звітного місяця! 

Сума податкового зобов’язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

А що це означає? Звісно ж, нову форму декларації, спеціально для «спецгрупи»! 

І є два нюанси: 

  1. Фізичні особи у разі визначення ЄСВ подають звітність за звітний період — грудень як податкову декларацію платника єдиного податку за IV квартал податкового (звітного) року, в якій розраховують зобов’язання платників єдиного податку наростаючим підсумком та зазначають відомості про суми єдиного внеску, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для цієї категорії платників.
  2. Платники, що зобов’язані визначити загальне мінімальне податкове зобов’язання платників єдиного податку, подають звітність за звітний період — грудень як податкову декларацію платника єдиного податку за IV квартал податкового (звітного) року, в якій розраховують зобов’язання платників єдиного податку наростаючим підсумком, загальне мінімальне податкове зобов’язання.

***

Читайте такожЗ 1 квітня діють нові строки переходу на ЄП за ставкою 2 %

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Юрособи на єдиному податку»